Kategorie

Kolimátory

Kolimátory

Kolimátor (zaměřovač) - Kolimátor je v oblasti zbraňové techniky optické zařízení, které se upevňuje ke zbrani před klasická mířidla nebo místo nich a usnadňuje zamíření především tím, že řeší problém se střídavým zaostřováním mířidel a cíle. Kolimátor možňuje přesné a rychlé zamíření i ve tmě. Kolimátory (obzvláště uzavřené) se podobají puškohledům je v nich však zdroj světla (dioda - červená/zelená/modrá), který vysílá paprsek proti čočces antireflexní úpravou. Do kolimátoru lze hledět jen jedním okem, proto se ztrácí plastický vjem světelného bodu a ten se jeví jakoby v nekonečnu.

Neprůhledový kolimátor - Neprůhledový kolimátor je složen ze zrcátka a světelné diody Střelec se na něj musí dívat oběma očima a tečku zrcadlící se na zrcátku umísťuje přes cíl. Na rozdíl od průhledového kolimátoru nemá demaskující účinek.

Průhledový kolimátor - Průhledový kolimátor má na rozdíl od neprůhledového namísto zrcátka vysoceodleskové sklíčko. Průhledový kolimátor ale může z druhé strany (zpředu ke střelci) dost svítit, což má značný demaskující účinek.

Další rozdělení kolimátorů - Dále se kolimátory můžou dělit podle toho zda jsou uzavřené (tubusové, podobné klasickým puškohledům) nebo otevřené (klasické kolimátory) např. český kolimátor OKO. Otevřené jsou používány výrazně častěji, ale jsou náchylnější na poškození.

Upřesnit hledání